Мета: ознайомити учнів із лікарськими рослинами своєї місцевості та їх значенням для людини; формувати інтерес до лікарських рослин; розвивати спостережливість, увагу; виховувати бажання вивчати лікарські рослини своєї місцевості.
Обладнання: малюнки лікарських рослин, гербарій «Лікарські рослини», плакат «Лікарські рослини», відеозапис «Лікарські рослини», звукозапис пісні «Ой, у лузі червона калина», сушені рослини.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Фенологічні спостереження.
- Яка зараз пора року? Який місяць? Яке число? Тепло чи холодно надворі? Який стан неба? Яка температура повітря? Чи були сьогодні опади?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Вступне слово вчителя.
- Людина з самого початку свого існування шукала захисту у природи, намагалася зміцнити своє здоров’я, щоб вижити у складних ситуаціях. Вона змушена була сама надавати собі лікарську допомогу при різних травмах, захворюваннях. Шукала вона ліки серед рослин. Знання передавалися від бабусь до дітей та онуків. Людей, які зналися на цілющих травах називали знахарями, чаклунами, віщунами. Їх дуже поважали, адже вони повертали найдорожчий скарб – здоров’я. Ми ще не вміємо користуватися її силою, щоб робити дива зі своїм здоров’ям? За урок цьому навчитись неможливо, але заглянути до загадкового світу рослинних таємниць спробуємо.
2. Ознайомлення з лікарськими рослинами. Робота з малюнками.
- Які рослини зображені на малюнках? (Малина, подорожник, липа)
- Якими рослинами ви лікувалися? Отже, кожен з вас уже познайомився з зеленими друзями.
3.Презентація «Лікарські рослини».
4. Робота над загадками.
-Давайте перевіримо , чи знаєте ви, про кого піде мова у наступних загадках :
1).Сонечко в траві зійшло , усміхнулось , розцвіло . Потім стало біле – біле і за вітром полетіло . ( Кульбаба ) Покращує апетит .
2). У вінку зеленолистім , у червоному намисті видивляється у воду на свою хорошу вроду . ( Калина ) Від кашлю та застуди .
3). Стоять у полі сестрички : жовті очка , білі повічки. ( Ромашка ) Проти запалень.
4). Сидить Марушка в семи кожушках, а хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля). Від нежитю .
1).Сонечко в траві зійшло , усміхнулось , розцвіло . Потім стало біле – біле і за вітром полетіло . ( Кульбаба ) Покращує апетит .
2). У вінку зеленолистім , у червоному намисті видивляється у воду на свою хорошу вроду . ( Калина ) Від кашлю та застуди .
3). Стоять у полі сестрички : жовті очка , білі повічки. ( Ромашка ) Проти запалень.
4). Сидить Марушка в семи кожушках, а хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля). Від нежитю .
5). У лісочку на горбочку білі дзвіночки у зеленій сорочці. ( Конвалія ) Серцево – судинні ліки .
6). Влітку в липні зацвітає, через те й імення має. Бджілкам меду напакує, нас від кашлю полікує. ( Липа ) Від кашлю та застуди .
7). У зеленому лісочку під мережаним листочком червоніє невеличка,
стигла ягідка ... (Суничка ) Від застуди , вітамінна .
6). Влітку в липні зацвітає, через те й імення має. Бджілкам меду напакує, нас від кашлю полікує. ( Липа ) Від кашлю та застуди .
7). У зеленому лісочку під мережаним листочком червоніє невеличка,
стигла ягідка ... (Суничка ) Від застуди , вітамінна .
5. Фізкультхвилинка.
6. Казка про калину.
- Соки цілющих рослин так дивували людей своїми чудодійними властивостями , що вони наділяли їх людськими якостями або приписували їм неіснуючі можливості .
Послухайте казку про калину.
Калинка
( казка )
Колись давно – давно, в одному селі жила привітна й ласкава дівчинка . Звали ту дівчинку Калинкою . Дуже вона любила квіти . Яких тільки квітів не росло у неї. Всі люди в селі любили Калинку за її добре та щире серце .
Навесні Калинка , як завжди , пішла в ліс .Дивиться, росте в гущавині стебельце - не бачить ясного сонечка й водиці не пє доволі . „ Дай , - думає Калинка , - пересаджу його”. Так і зробила . Викопала тонісіньке стебельце і посадила край шляху . А щоб прийнялося воно , Калинка аж від своєї хати з криниці воду носила та поливала .
Звеселилося стебельце . Швидко розрослося у великий крислатий кущ . Іде якось шляхом подорожній . Стомився , піт витирає . Бачить – рясний кущ . Підійшов ближче . Під кущем трава зеленіє . Польові квіти привітно голівками кивають . Пташечки між віттям радісно щебечуть . Ну як ти не сядеш тут перепочити? Усміхнувся весело подорожній і сказав :
- Спасибі тим роботящим рукам , що цей кущ посадили, і тому доброму серцю , що його викохало !
Тут увесь кущ немов од сну стрепенувся . Гіллячки напружились , листячко поширшало . Гульк – і враз укрився ніжним білим – білим цвітом .
Потім обсипався цвіт , а замість нього ягоди червоні , як намистинки , виблискують . І дивно – в кожній ягідці заховане маленьке серце .
Прийшла й Калинка до свого улюбленця – і здивувалась . Звідки такі зернятка ?
А кущ нахиляється до неї і шепоче :
- Це на згадку про твоє добре серце . А щоб люди тебе не забули , подаруй мені своє ім'я , Калинко .
- Соки цілющих рослин так дивували людей своїми чудодійними властивостями , що вони наділяли їх людськими якостями або приписували їм неіснуючі можливості .
Послухайте казку про калину.
Калинка
( казка )
Колись давно – давно, в одному селі жила привітна й ласкава дівчинка . Звали ту дівчинку Калинкою . Дуже вона любила квіти . Яких тільки квітів не росло у неї. Всі люди в селі любили Калинку за її добре та щире серце .
Навесні Калинка , як завжди , пішла в ліс .Дивиться, росте в гущавині стебельце - не бачить ясного сонечка й водиці не пє доволі . „ Дай , - думає Калинка , - пересаджу його”. Так і зробила . Викопала тонісіньке стебельце і посадила край шляху . А щоб прийнялося воно , Калинка аж від своєї хати з криниці воду носила та поливала .
Звеселилося стебельце . Швидко розрослося у великий крислатий кущ . Іде якось шляхом подорожній . Стомився , піт витирає . Бачить – рясний кущ . Підійшов ближче . Під кущем трава зеленіє . Польові квіти привітно голівками кивають . Пташечки між віттям радісно щебечуть . Ну як ти не сядеш тут перепочити? Усміхнувся весело подорожній і сказав :
- Спасибі тим роботящим рукам , що цей кущ посадили, і тому доброму серцю , що його викохало !
Тут увесь кущ немов од сну стрепенувся . Гіллячки напружились , листячко поширшало . Гульк – і враз укрився ніжним білим – білим цвітом .
Потім обсипався цвіт , а замість нього ягоди червоні , як намистинки , виблискують . І дивно – в кожній ягідці заховане маленьке серце .
Прийшла й Калинка до свого улюбленця – і здивувалась . Звідки такі зернятка ?
А кущ нахиляється до неї і шепоче :
- Це на згадку про твоє добре серце . А щоб люди тебе не забули , подаруй мені своє ім'я , Калинко .
Відтоді всі так і називають той кущ – калиною.
Г . Демченко.
Г . Демченко.
7. Пісні про рослини.
- Лікарські рослини часто оспівують у піснях.
Ой , у лузі червона калина похилилася .
Чогось наша славна Україна зажурилася .
А ми тую червону калину підіймемо .
А ми тую славну Україну розвеселимо .
8. Кросворд «Ліки».
- Лікарські рослини часто оспівують у піснях.
Ой , у лузі червона калина похилилася .
Чогось наша славна Україна зажурилася .
А ми тую червону калину підіймемо .
А ми тую славну Україну розвеселимо .
8. Кросворд «Ліки».
1).Дерево, що цвіте в липні. (Липа)
2). Рослина, про яку говорять, що вона лікує від 99 хвороб. (Звіробій)
3). Квітка білого кольору, з жовтим очком у середині.(Ромашка)
4). Рослина, з якої варять перший весняний борщ. (Кропива)
9.Застосування лікарських рослин.
9.Застосування лікарських рослин.
- Людей, які знаються на рослинних ліках називають фітотерапевтами. З цілющих трав і квітів виготовляють настої, сиропи, відвари, таблетки, краплі, мазі від різних захворювань. Застосовують лікарські рослини і при виготовленні зубних паст і лікувальних кремів.
10.Робота в групах. «Добери назву».
11. Виготовлення плаката «Лікарські рослини».
ІV. Підсумок уроку.
- Природа дбає про нас, допомагає нам, лікує від різноманітних хвороб. Тільки потрібно розуміти її, спостерігати за нею, вивчати її. І тоді природа подарує нам здоровя – найцінніше багатство.
- Які лікарські рослини нашого краю ви запам’ятали?
- Для чого людина збирає лікарські рослини?
Лікарські рослини піклуються про нас і наше здоров'я , а ми повинні подбати про їх збереження . Для цього необхідно бережно використовувати рослини , що ростуть довкола нас . А зараз всіх запрошуємо до рослинної світлиці „ Доброго здоров'ячка ” . У переліку лікувальні чаї – з м’ятою, смородиною і шипшиною, багаті на вітаміни, дуже корисні при різних шлункових хворобах , як заспокійливі засоби .
Смачного !
Немає коментарів:
Дописати коментар