ТЕМА: Основні права та обов’язки громадянина.
МЕТА: Ознайомити учнів з основними правами і обов’язками дитини; Декларацією прав дитини;пробудити в дітей бажання бути активними учасниками сьогодення; розвивати логічне мислення; виховувати пошану до законів України; вчити дотримуватись правових обов’язків та користуватися своїми правами; виховувати почуття гордості за свою країну.
ОБЛАДНАННЯ: плакат «Права дитини»; мікрофон; Загальна декларація прав людини; Конституція України; Конвенція ООН; слайдові презентація .
ТИП УРОКУ: Засвоєння нових знань, умінь, навичок.
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЯ УРОКУ. Психологічна адаптація. (діти сидять, поділившись на групи.)
— Діти, я рада вас вітати на нашому уроці. Сподіваюсь, що ви прийшли на урок з чудовим настроєм.То ж розпочнемо наш урок із побажання і реклами.
Учитель: Я всміхаюсь сонечку
—Здрастуй, золоте!
Учитель: Я всміхаюсь квіточці
—Хай вона росте!
Учитель: Я всміхаюсь дощику
—Мийся мов з відра!
Учитель: Друзям усміхаємось
—Зичимо добра.
То ж поверніться один до одного й подаруйте посмішку.
А тепер зробимо рекламу. ( запис на дошці)
МИ БУДЕМО
|
УРОК БУДЕ
|
|
продуктивний;
цікавий;
творчий;
навчальний.
|
ІІ. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ:
1.Асоціювання. Перевірка домашнього завдання.
Бесіда: –Що таке держава?
– Як називається наша держава?
–У якій державі ми живемо?
– Коли проголошено незалежність України? (24 серпня 1991 р.)
– Чи повинні ми дбати про добробут і порядок у ній?
2. Метод «Незакінчене речення».
(проводиться за структурою методу «Мікрофон», але учень повинен завершити одне і те саме речення своєю думкою).
– Щоб у нашій державі постійно був добробут і порядок, необхідно…
- дотримуватись законів;
- дотримуватися певних правил дорожньогоруху;
- правил пішоходів;
- поведінки у громадських місцях, у гостях, удома, в школі;
- повинні виконувати свої обов’язки на роботі, у сім’ї;
- люди повинні користуватися своїми правами.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ. (запис на дошці).
МОРАЛЬ І ПРАВО, І ЗАКОН–
Рушійні сили для життя людини,
А їх знання надасть вам вірний тон
І розвиток державі – Україні.
– На сьогоднішнім уроці ми поведемомову про правила життя в суспільстві.
– Ми живемо в гарній країні. Зростаємо з нею і ми. Зростає молода незалежна. демократична, суверенна, правова держава.
ІV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ:
а) – Діти, на дошці запитання. Якщо ви знаєте відповідь, поставте «+», якщо не знаєте, поставте «-».
Тільки відповідаємо чесно:
– Чи знаєте ви ,які права має дитина?
– Чи порушувалися ваші права;
– Куди ви можете звернутися за потреби?
– У кого більше «+» ?, «-» ?Не засмучуйтеся.
Відповіді на ці запитання ми з’ясуємо під час уроку.
б) звучить тихенька музика. Учитель ставить маленьку скриньку.
– У мене на столі «чарівна скринька», у ній зараз знаходиться найцінніший скарб нашої планети Земля. Правда ж цікаво? Хто із вас хоче побачити його, може зазирнути., але поки що не розповідати, кого він там побачив (діти по черзізаглядають у скриньку).
–То кого ж ви побачили у «чарівній скринці»? (Діти називають себе, адже на дні скриньки лежало дзеркало). Так , у чарівному дзеркалі ви побачили себе, людину – найцінніший скарб. Кожен з вас – людина. Яка живе сьогодні, і саме такої дівчинки чи хлопчика більше на цій планеті немає і не буде:
Бо ти на землі людина?
І хочеш того чині –
Усмішка твоя - єдина,
Мука твоя – єдина,
Очітвої – одні.(Василь Симоненко)
На уроках ми часто вживаємо слово «правило». Чи замислювалися ви над його значенням? (положення,принципи вед яких не відступають; форма поведінки). Правила треба не лише знати , а й виконувати.
– Які правила ви знаєте?
- Правила для учнів школи.
- Правила для пасажирів у транспорті:;
- Правила поведінки на воді;
- Правила дорожнього руху;
– Діти , а що б було б, якби люди поводились би без правил?
- Водії заїзджали б машинами на тротуар;
- Учні приходили б в школу , коли їм заманеться,
- Літаки стикалися б у повітрі.
- Футболісти проганяли б суддю з поля.
– Хто складає правила?
- Правила в сім’ї складають тато й мама і стосуються вони тільки членів сім’ї.
- Правила для гри–стосуються тільки тих , хто грає в гру.
- Правила в школі встановлює адміністрація школи.
- Діти самі вигадують правила , коли вигадують гру.
– Правила, скрізь правила. Але є такі правила ,що обов’язкові для всіх громадян країни. Ці правила встановлюють порядок у всій державі, тобто обов’язки кожного громадянина, його правила. Це державні закони ,що затверджені Верховною Радою країни.
Ми ж вирушаємо у Право –
Країну мрій людей всіх на Землі.
Хоч не знайдеш її на карті.
Вона порадник добрий у житті.
– А що таке право?
(Це те. що можна робити, у чому дорослі не можуть відмовити).
Первинне закріплення
г) Складання віночка прав і обов’язків. (діти на пелюстках написали права або обов’язки,зачитуючи їх і прикріплюючи на дошці)
– Чи сподобався наш віночок?
– Якщо ми будемо добрими громадянами своєї держави, то життя буде барвистим, як цей віночок.
V.ФІЗХВИЛИНКА.
– Ми добре з вами попрацювали, а тепер ми маємо право на відпочинок:
Що ж, мабуть
Прийшла пора
Трохи відпочити:
Хочу я на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити
– Коли я називатиму права, ви підводите руки і плющите в долоні, а коли обов’язок –руки на пояс і крокуємо.
- Берегти шкільне майно.
- Брати участь і конкурсах, змаганнях.
- Дотримуватись правил дорожнього руху.
- Дотримуватись правил особистої гігієни.
- Безкоштовно вчитися.
- Лікуватися.
- Відпочивати.
- Жити в сім’ї.
- Вільно висловлювати свої думки.
VI. ГРА «СУДДІ».
– Я отримала на нашу адресу телеграмму. Дозвольте зачитати Вам її текст.
Звертаємося за допомогою! Захистіть наші права!
Літературні герої.
– Що, допоможемо літературним героям? Тоді граємо в гру «Судді». А хто такі судді? (Суддя - юридична особа з вищою юридичною освітою, яка вибирає міру покарання людей за порушення законів, прав людини).
– Ділимося на групи. Кожна группа вибирає капітана. Капітан підходить до мене, витягує завдання і группа починає працювати. Але перед цим ми повторимо правила роботи в групі: (запис на дошці)
- Пунктуальність
- Говорити коротко.
- Говорити по черзі.
- Бути доброзичливими.
- Зберігати таємницю.
- Тут у тепер.
- Кожна думка має автора.
- Бути толерантим.
– Отже, кожна группа отримала завдання, знайомиться а певною ситуацією, в якій треба розібратися (діти одержують малюнки до казок з певним завданням).
І група Чи правильно вчинили поліцейські, коли схопили Буратіно, не давши промовити жодного слова? Яке право вони порушили? (Правота висловлювання власної думки. Дитина не повинна бути жертвою насилля)
ІІ група Яке право порушила Лисичка у казці «Котик і Півник»? (Викрадення. Хуліганство).
ІІІ группа Яке право порушив Іван Царевич у казці «Царівна - Жаба»? (Право на власність особистих речей).
IV група Яке право в казці «Червона Шапочка» порушив вовк? (Право на життя).
VII.ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДОКУМЕНТАМИ, ЯКІ ЗАХИЩАЮТЬ ПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ ДІТЕЙ:
– Існує багато інших прав, які ти маєш знати й реалізувати щодня. Але пам’ятай: твоє право не повинно порушувати права інших. Віх народження ти маєш певні права, що гарантовані і захищаються державою. З віком в тебе з’являються обов’язки та відповідальність. Існують закони, що визначають твої обов’язки. І ти їх маєш знати.
Незнання законів не звільняє тебе від відповідальності за твої вчинки, дії або бездіяльність.
– Які документи ,які покликані забезпечити дитячі права і свободи ви знаєте? (КонституціяУкраїни, Декларація прав дитини, Конвенція).
– Ми надаємо слово нашим юристам. Вони підготували інформацію про те, які правові документи, що до прав дитини існують та їх основні положення.
І юрист розповідає про Декларацію прав дитини (1959 р.)
Друга світова війна порушила права людини, знищила цілі групи людей. У багатьох країнах утвердилося переконання в тому, що необхідні спільні дії для забезпечення прав і свобод людини на міжнародному рівні:
В 1945 році було створено комісію Організація Об’єднаних Націй з прав людини, яка в 1948 році ухвалили перший документ – Загальну декларацію прав людини. У ній містилося 30 статей, де зазначалися права.
Декларація – документ, у якому викладено права, обов’язки для всіх. (Заява, оголошення принципів, це перший документ Прав людини, в якому були зазначені права дитини. Має 46 статей ,які включено до нашої конституції).
Декларація – це просто
Оголошення всіх прав.
Є права в дітей ,звичайно,
Треба ,щоб усяк їх знав.
Генеральна Асамблея ООН 10 грудня 1948 р. Оголосила Декларацію прав людини , а в 1959 р. Декларацію прав дитини.
ІІ юрист Конвенція – угода. міжнародний договір з прав дитини. Конвенція визначає , що дитині необхідна сім’я, дитина має зростати у щасті, любові та порозумінні. А ще записано , що дитиною вважається людини , якій ще не виповнилося 18 років.
Конвенція має 54 статті, написаних шістьма мовами. ООН має комітет із прав дитини . Йому кожна держава звітує про заходи , вжиті згідно з конвенцією. Він досліджує . як у країнах дотримуються прав.
Конвенція з прав дитини схвалена сесією Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 р. А в Україні набула чинності з 27 вересня 1991 р. А в квітні 2001 р. Україна прийняла Закон про охорону дитинства.
- Для чого була прийнята конвенція?
(для того . щоб діти знали свої права і ніхто не міг їх порушувати).
ІІІ юрист Кожна держава має свої закони,за якими в ній живуть люди. Ці закони зібрані в збірник ,що зветься Конституцією.(Показ книжки) Конституція визначає . якій бути державі,де ми живемо , а також наші права і обов’язки.
Конституція – це основний закон нашої держави. У цьому законі записані права і обов’язки громадян України. Конституція була прийнята 28 червня 1996 р.
Зачитування статей 49,43,53,45.
VІІІ.СКЛАДАННЯ СЕНКАНУ:
Конституція.
Основна. Справедлива.
Гарантує. Зобов’язує. Захищає.
Установлює певні порядки в державі.
Конституція з тобою.
Ми йдемо в нове життя!
Будь великим
Правом і Законом ,
Щоб примножувати
Щасливе майбуття.
З’єднати стрілкою :
Декларація прав дитини 1991 р.
Конвенція про права дитини 1959 р.
Конституція України 1989 р.
ІХ.– ДАВАЙТЕ ГЛЯНЕМО НА МАЛЮНОК «СЛЬОЗА ПЛАНЕТИ».
- Як ви гадаєте , чому вона плаче? Так . бо держава і суспільство приділяють мало уваги захисту прав дитини. Багато існуючих правових актів «не спрацьовують» , не гарантуючи тим самим реалізації тих чи інших прав дітей та молоді .Позбавлені батьківського піклування , діти жебракують , Блукають . тікають , щоб не потрапити в притулок і дитбудинки , де часто порушуються їхні права .
Надаємо слово досліджувачам або статистикам:
1)Сьогодні 250 млн. дітей живуть за рахунок важкої праці ,жебрацтва , пограбувань ;
– 30 млн . дітей у світі не можуть вчитися ;
– Щороку від хвороб помирає 15 млн. дітей;
– Поширюється торгівля дітьми ;
– Використовують дітей , від яких відмовились батьки ,для пересадки органів ;
– В Україні ¾ - діти з хронічними хворобами , з’явився новий тип дітей – «діти вулиці».
– Сьогодні 96 тис. дітей в Україні не мають батьків . Із них 86 тис. – втратили батьків не через смерть , а батьки відмовились від них .
– У нашій школі навчається 493 учні .Серед них 3 сироти, 18 напівсироти, 2 дітей , чиїх батьків позбавили батьківських прав , 76 дітей - чиї батьки розлучені ;
– 145 тис. дітей в Україні не мають де жити . жебракують , бродять ;
– 136 тис . дітей – інвалідів . не можуть отримати своєчасну медичну допомогу;
– В Україні кожна двадцята дитина змушена самостійно заробляти гроші ;
– Ми провели опитування молодших школярів нашої школи . Опитали 46 учнів . Ось що ми маємо :
- 10 учнів скаржилися , що батьки їх ображають ;
- 15 школярів – що їх б’ють ;
- 12 дітей – батьки їх п’ють ;
- 14 учнів сказали , що батьки змушують робити те , що вони не хочуть ;
- 12 учнів ображали в школі старші .
Х.РОЗГЛЯД ВИСТАВКИ «ВСІ ДІТИ МАЮТЬ ПРАВА».
– Взялися всі за руки і голосно сказали : «Життя прекрасне . Насолоджуйся ним !».
(Про факти жорстокого поводження з дітьми повідомляйте у службу у справах неповнолітніх чи соціальну службу або зателефонуйте на Всеукраїнську дитячу лінію «Телефон довіри : 8-800-500-21-80».
ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДЕЙ УЧНІВ:
ПІДСУМОК УРОКУ: «Брейн – ринг»
- Що таке держава? (країна , в якій ми живемо)
- Як називається наша держава ?
- Яка наша держава ? (правова, соціальна , незалежна)
- Хто є господарем нашої країни ? (народ)
- Що допомагає приймати лад у державі ? (закон, права, рішення)
- Хто є главою держави ? (президент
- Хто створює закони для нашої держави ? (Верховна Рада)
- Де записані закони для дітей ?
ХІІІ.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
І група;
- Намалювати символи прав дитини .
ІІ група ;
- Написати по 1 судовій справі на основі казок .
ІХ.РЕФЛЕКСІЯ
- – Якими правами ви користуєтесь ?
- Чи порушували ваші права в школі , у родині ?
– Куди можна звернутись за допомогою ?
2. Ось закінчився наш урок .
Бачу багато усмішок
Пам’ятайте ,любі діти ,
В злагоді потрібно жити .
А обов’язки й права
Це усьому голова.
ДОДАТОК
Твої права , обов’язки , відповідальність
6 – 7 років
- Ти маєш право іти до школи ;
- Ти повинен сплачувати за проїзд у громадському транспорті.
11 років
- За вчинення особливо тяжкого злочину або в разі повторного вчинення злочину тебе можуть відправити до соціальної реабілітації .
14 років
- Ти маєш право їздити на велосипеді .
- Ти маєш право працювати на нешкідливій роботі у вільний від навчання час . але за згодою одного із батьків і не більше 24 годин на тиждень ;
- За певні злочини ти можеш понести кримінальну відповідальність.
15 років
- Маєш право самостійно розпоряджатися заробітною платою чи стипендією.
- Маєш авторське право на свої твори , винаходи.
- За згодою батьків можеш укладати будь – які угоди;
- Відкрити рахунок в банку ;
- У разі заподіяння матеріальної шкоди ти зобов’язаний відшкодувати збитки.
16 років
- Ти отримуєш паспорт;
- Можеш змінити ім’я . прізвище;
- Самостійно влаштовуватися на роботу;
- Маєш право водити мотоцикл.
Немає коментарів:
Дописати коментар