Тема: Антоніми. Спостереження за роллю антонімів у тексті.
Мета: розширити знання учнів про слова, протилежні за значенням; ознайомити з поняттям «антонім»; розвивати вміння учнів користуватися антонімами в усному і писемному мовленні для образного зіставлення контрасних явищ навколишньої дійсності; збагачувати словниковий запас; розвивати пам'ять, мовне чуття; виховувати працьовитість.
Обладнання: таблиця антонімічних пар слів, картки для групової і індивідуальної роботи .
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
- користуватися антонімами в усному і писемному мовленні;
- створювати антонімічні ряди.
Хід уроку
1. Організація класу до уроку.
2. Актуалізація опорних знань.
1) Каліграфічна хвилинка.
Гг Гу аг гд сг ог
Герой гриміти гумка
2) Робота в групах
Згрупуйте слова близькі за значенням. Знайдіть «зайве» слово, доберіть до нього синоніми.
(Дорогий, розумний, цінний, тямущий, духмяний, кмітливий, ласкавий, охайний, ніжний, чепурний, привітний, акуратний).
3) Словниковий диктант
Мчить, летить, повзе, біжить, їде, іде.
- Як можна назвати ці слова? Поясніть їх значення. Складіть з ними речення.
3. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці у нас зустріч з словами, протилежними за значенням. Ми дізнаємся, яку ще назву вони мають і яка їх роль у мовленні.
4. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1) Ознайомлення з поняттям «антонім».
- Уважно послухайте казку і ви дізнаєтесь як ще по - іншому називаються слова протилежні за значенням.
Казка про антоніми
Два брати жили на світі
Був один з них працьовитий
А другий ледачий дуже.
Слухай казку про них, друже.
Якщо перший брат вставав,
Другий спать мерщій лягав.
Той стоїть, а той сидить.
Той мовчить, а той кричить.
Той хоробрий і правдивий,
Той брехливий, полохливий,
Той розумний, той дурний,
Той великий, той малий.
День і ніч брати сварились
І ніколи не мирились,
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.
Кожен рать повів свою.
Стрілись вороги в бою.
Із високим стрівсь низький,
На товстого йшов тонкий.
Стрів білявого чорнявий,
Огрядного – худорлявий,
На сумного йшов веселий,
На тендітного – дебелий.
Ця кривава я війна –
Нині сива давнина.
Хоч брати вже помирились,
Після них слова лишились,
Дуже горді, незалежні,
Абсолютно протилежні.
В мові ці слова живуть,
Їх антонімами звуть.
- Як називаються протилежні за значенням слова?
- Які антоніми ви запам’ятали?
2)Вибіркове списування. (Вправа 129, ст.61)
- Прочитайте. Як називаються такі речення? Яка думка висловлена в них?
- У кожному реченні знайдіть антоніми. Випишіть їх парами.
- Які з цих речень спонукальні?
- У перших двох реченнях визначте основу.
3)Робота за таблицею
Який? Білий, чорний
Що? Білизна, чорнота
Що робить? Біліє, чорніє
- На які питання можуть відповідати антоніми?
- На які питання відповідають слова, що знаходяться в одній парі?
3) Фізкультхвилинка
5. Узагальнення і систематизація знань.
1) Робота в парах (Вправа 131, ст. 61)
- До кожного ряду слів доберіть протилежні за значенням.
- Запам’ятайте! Антонімами можуть бути слова тільки однієї частини мови.
2) Робота в групах.
- Доповніть прислів’я.
Нових друзів наживай….(а старих не забувай).
Праця людину годує….(а лінь марнує).
З поганої трави не буде…(доброго сіна).
- Підкресліть у записаних прислів’ях антоніми.
3) Гра «Добери антонім»
(Добро, вечір, високо, приїхав, починає, над, правда, зимовий, кінець, чистий).
4) Тестові завдання.
Варіант 1
1. Слова, які близькі за значенням, називаються:
А спільнокореневими
Б антонімами
В синонімами
2. День — ніч — це слова:
А спільнокореневі
Б антоніми
В синоніми
3. Антоніми — це слова, в яких значення:
А близьке
Б протилежне
В тотожне
4. Прочитайте речення. Знайдіть синоніми до виділеного слова.
На гілках дерев сріблиться іній.
А блищить
Б світиться
В полум'яніє
5. З'єднайте стрілками антоніми.
маленький
веселий радісний
холодний безтурботний
великий теплий
морозний
Варіант 2
1. Слова, які протилежні за значенням, називаються:
А спільнокореневими
Б антонімами
В синонімами
2. Заметіль, хурделиця, метелиця, віхола — це слова:
А спільнокореневі
Б антоніми
В синоніми
3. Синоніми — це слова, в яких значення:
А близьке
Б протилежне
В тотожне
4. Прочитайте речення. Знайдіть синонім до виділеного слова.
На гілках дерев сріблиться іній.
А паморозь
Б лід
В сніжок
5. З'єднайте стрілками антоніми:
лагідний
добрий низький
сумний веселий
високий злий
похмурий
6 Підсумок уроку.
- Як називаються слова протилежні за значенням?
- Які частини мови можуть бути антонімами?
- Де найчастіше зустрічаються антоніми?
7. Домашнє завдання.
1група: вправа 132 – дібрати антоніми, користуючись словами для довідок; 2 група: вправа 133 – виписати із читанки прислів’я з антонімами.
Немає коментарів:
Дописати коментар